Készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel való visszaélések - Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer

Szeretnénk még idejében megelőzni a pénzkiadó automatákkal (ATM) kapcsolatos csalás sorozat terjedését!

Sajnos megyénkben az elmúlt években ismeretlen tettes Martfűn az OTP Bank ATM készülék számlapját takaró műanyag lapját távolította el, Abádszalókon OTP Bank ATM pénzkiadó nyílását feszegette meg, Jászberényben MKB Bank ATM pénzkiadó nyílásába helyezett el ragasztószalagot, amely a kiadandó bankjegyeket tartotta vissza.

A továbbiakban ismertetünk néhány jellemző elkövetési módszert!

Úgynevezett ”klónkártyával” elkövetett csalás. A módszer lényege, hogy a bankautomata kártya leolvasójára ragasztanak egy eszközt, valamint a billentyűzetre egy fóliát, amely a behelyezett eredeti bankkártyáról megszerzi annak minden adatát (PINkóddal együtt). Innentől a másolt kártyával szabadon felhasználhatják a számlán lévő összeget.

Fontos tudni, hogy a chipnek nagyon kicsi a memória puffere, ez csak nagyon kevés adatot tud tárolni, ami azt jelenti, hogy a leghatásosabb védekezés, ha mindig mi ütjük be (más összeg menü pont alatt) a felvenni kívánt összeget a billentyűzeten és nem az ATM által felajánlott összeg valamelyikét választjuk, mert így a PINkód nem lesz rajta a chipen, mivel azt a legelején kell megadni.

Az ATM-ek elleni támadások újabb eszköze tűnt fel az egyik bankfiók 24 órás zónájában. Az ATM-re egy teljesen új, profi módon kivitelezett, két darabból álló adatszerző eszközt (kártyamágnescsík leolvasót, illetve PINkódot figyelő minikameraegységet) helyeztek el, természetesen saját akkumulátorral.

Az eszköz kifejezetten az eredeti bankkártyák másolására, a PINkódok megszerzésére irányul, az adott ATM-es tranzakciót nem akadályozza, így az ügyfél számára észrevétlen marad.

A kamera egységet tartalmazó preparátumot általában a bizonylatkiadó nyílás elé ragasztják. Az eredeti síkfelület helyett a kamerás egység kissé kiemelkedik, és a billentyűzet felőli oldalán látható rajta egy kis furat, amely mögött a kamerát elhelyezték. A kártyaolvasó egység leginkább az eredeti csőrt takaró átlátszó burkolatról ismerhető fel, amely így kissé robosztusabb lett és matt felületű. Az ujjaknak kialakított mélyedés jobb oldalán látható a kártya-mágnescsík leolvasó fej. A kártyaleolvasó egységet még egy adattovábbító adóval is kiegészíthetik.

Figyelem!

Több esetben próbáltak visszaélni nagyobb bankok, pénzintézetek nevével ismeretlen eredetű elektronikus levelekben. Semmilyen módon ne reagáljon, ne válaszoljon a szövegre! Kérjük, a leveleket ne nyissa meg, ne továbbítsa, minél hamarabb törölje, feltehetően vírust is tartalmazhat.
A pénzintézetek nem kértek és nem kérnek e-mailben ügyféladatokat, erre rendszeresen felhívják a figyelmet saját honlapjukon. A visszaélési kísérlet kapcsán a pénzintézetek már megtették a szükséges biztonsági intézkedéseket és jogi lépéseket.

Megelőzés, a biztonságos ATM használat:

  • Elsősorban központi, jól látható helyen található ATM-et használjon. Kerülje az eldugott, kis forgalmú helyeken elhelyezett ún. utcai ATM-eket. Lehetőség szerint éjszaka ne egyedül vegyen fel készpénzt!
  • Lehetőség szerint mindig ugyanannál a megszokott vagy ismert típusú ATM-nél vegyen fel készpénzt. Mielőtt tranzakcióba kezdene, alaposan vegye szemügyre a bankkártya és a pénz kiadó nyílást, valamint a billentyűzetet! Ha bármi változást ismeretlen új „alkatrészt” fedezne fel rajta, ne kezdjen pénzfelvételbe!
  • Még előnyösebb és biztonságosabb, ha olyan ATM-et vesz igénybe, amelyik épületben vagy banki előtérben ún. lobby helységben található. Így nem az utcán, hanem zárt helyiségben nyugodt körülmények között tudja elhelyezni a bankjegyeket a pénztárcába
  • Úgy álljon az ATM-nél, hogy ne láthassák, amint PIN kódját megadja, valamint hogy mennyi készpénzt vesz fel. Kezével takarja el a billentyűzetet, amikor beüti a kódot! (körültekintően az emeletes, galériaszerűen kialakított épületben pld. Plaza)
  • PIN kódját kezelje bizalmasan! Soha ne tárolja a kódot a bankkártyájával azonos helyen, arra semmiképpen ne írja rá! Mobiltelefonba, noteszba se jegyezze fel!
  • Ha a készülék váratlan és indokolatlan „hibajelenséget” produkál (nem adja vissza a kártyát a tranzakciót követően, a pénz nem jelenik meg a pénzkiadó nyílásban, és a készülék nem küld hibaüzenetet), a megadott telefonszámon lépjen kapcsolatba az üzemeltetővel, de a helyet ne hagyja el, és ne fogadja el ismeretlen személy ajánlkozását!
  • A tranzakcióról kiadott bizonylatot tegye el, ne hagyja az ATM környezetében, mivel az is fontos információkat tartalmaz illetéktelen számára! Amennyiben úgy dönt, hogy nincs szüksége bizonylatra, válassza a „készpénzfelvétel bizonylat nélkül” funkciót, amennyiben erre a bankjegykiadó automata erre lehetőséget biztosít!
  • Óvakodjon a „csupa jó szándékú” segítőkész idegentől és a PIN kódot még véletlenül se árulja el! Legyen türelmes, ha idegen személy tartózkodik az ATM közelében várja meg, hogy távozzon, csak ezután kezdje el a tranzakciót.
  • Több pénzintézet úgynevezett „kártyaőr”szolgáltatása (csekély összegért igényelhető), amikor a bankkártyával végrehajtott tranzakcióról, szinte azonnal sms-t küld a számlatulajdonos mobiltelefonjára.
  • Még egy jó tanács! Az ATM környezetében tiszteljük egymás intimzónáját, tartsunk kellő távolságot várakozás alatt, amíg sorra kerülünk.
  • Kizárólag pénzintézeti dolgozótól kérjen segítséget!
  • Kérjük, hogy legyen körültekintő, amikor ATM-ből készpénzt vesz fel, ha bármilyen szokatlan változtatást vagy preparátumot észlel, ne nyúljon hozzá, hanem értesítse az illetékes bankot és a rendőrséget!

Az élet túl rövid a rossz munkához!

JÁSZ-NAGYKUN-SZOLNOK MEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁG BŰNMEGELŐZÉSI OSZTÁLY
5000 Szolnok, Baross G. út 39.
Telefonszám: 56/501-654, Fax: 56/501-600

(pdf) ELBIR